Sık Sorulan Sorulara Cevaplar

Uygulanan yöntemin farklılığı nedeniyle birçok soruya muhatap olmaktayız. Sorularınızın cevabını aşağıdaki bölümden bulabilir, daha fazlası için bizimle irtibat geçebilirsiniz.

Tabs

Bbpair, dış ticaret çalışmalarınıza katkı sağlamak amacıyla kurulmuş, web tabanlı çalışan Dış Ticaret Yönetim Platformu’dur. Bu platform, yurtdışı pazarlarını yeterince araştırma imkânı bulamayan veya dış ticaret yönetim alt yapısı yeterli olmayan işletmeler tarafından tercih sebebidir. Metot olarak, işletmenizin olanak ve ihtiyaçlarına göre en doğru iş ortaklarına ulaşılması esas alınmıştır. Buradaki amaç, ikili ilişkilere dayalı ticaret fırsatlarının sağlanmasına zemin hazırlamaktır.

Sistem, web tabanlı bir yazılım üzerinde çalıştığından herhangi bir kurulum gerekmeksizin istenilen her yerde kullanılabilir. Sistemi kullanabilmek için öncelikle firma, ürün ve kullanıcı bilgileriniz sisteme tanımlanır. Ürün grubunuzla eşleşen firma bilgileri sistem üzerinden sizlerle paylaşılır. Araştırmalar devam ettikçe yeni alıcı kayıtları girilir ve yine eşleşen firmalar sizlerle paylaşılmaya devam eder. Bu araştırmalar imkânlar dahilinde bölgesel seyahatlerle yerinde yapılır. Sözleşme koşulları dahilinde tüm operasyonel süreciniz tarafımızdan takip edilir. Sistemin sağladığı diğer avantaj ise (görüşme kayıtları, iç mesajlaşmalar, görevlendirmeler, notlar, ajanda, teklifler, proforma faturalar vb.) tüm dış ticaret sürecinin bu platform üzerinden yönetilebilmesidir. Bu yolla tüm veri yönetimi sağlanmış ve muhtemel kayıpların önüne geçilmiş olur.

BUTİK HİZMET: Ürün ve üretici odaklı çalışma yapılarak butik hizmet hedeflenir.

YERİNDE GÖZLEM: Araştırmalar yerinde gözlem yöntemine dayalı yapıldığından arz ve talepler en doğru şekilde tespit edilir.

REKLAM ve TANITIM: Pazar araştırmalarında ulaşılan potansiyel alıcılara firma ve ürün tanıtımlarınız yapılır.

KARŞILIKLI GÜVEN: Alıcı ve satıcılar arasındaki iletişim sistem güvenliği esasına dayalı kurulduğundan daha başarılıdır.

KOLAY YÖNETİM: Sistemin temelini oluşturan web tabanlı yazılım sayesinde dış ticaret süreciniz en kolay şekilde yönetilebilir.

VERİ GÜVENLİĞİ: Kullanıcı adı ve şifreniz sayesinde tüm veriler güvence altına alınır.

ÇOKLU KULLANICI: Sistemi birden fazla işletme yetkilisi kullanabilir.

DİL SEÇENEKLERİ: Farklı dillerde kullanım imkânı mevcuttur.

ETKİN YÖNETİM: Tüm müşteri ilişkileri sistem üzerinden yönetilebilir.

TEKLİF ve PROJELER: Teklif ve projele takipleri yapılabilir.

DOKÜMANTASYON: Görüşmelerde kullanılan tüm dokümantasyon süreci kayıt altında tutulabilir.

HARİCİ ÇALIŞMA TAKİBİ: Sistem tarafından yönlendirilen potansiyel alıcıların dışındaki görüşmeler de istendiğinde yazılım üzerinden takip edilebilir.

SEKTÖREL HABER TAKİBİ: Sektörünüze yönelik yurtiçi ve yurtdışı haberler sistem üzerinden takip edilebilir.

FUAR TAKİBİ: Ürün gruplarınıza yönelik uluslararası fuarlar takip edilebilir, sanal fuar uygulamalarından faydalanılabilir.

PLANLAMA: İleri tarihli planlamalar yapılabilir, randevular organize edilebilir.

RAPORLAMA: Sistem üzerinden yürütülen tüm çalışmalar anlık olarak raporlanabilir.

İşletmelerinizin ihtiyacına göre aşağıdaki gibi 3 tipte sözleşme ve lisans anlaşması yapılmakta ve buna göre aylık ücretlendirilmektedir.

TİP-1 HİZMETLER: Firmanız sadece alıcı sıfatıyla değerlendirilir, satıcılara yönelik genel/özel araştırmalara dahil edilmez. Tedarik etmekte olduğunuz ürünler sisteme kaydedilir. Satış amaçlı giriş yapılmaz. Tek kullanıcılı ve sadece alıcı sıfatıyla kısıtlı sürüm yazılım kullanma hakkı sağlanır. Tüm opsiyonel hizmet talepleri özel değerlendirilir ve ücretlendirilir

TİP-2 HİZMETLER: Ürün gruplarınızı da içine alan genel pazar araştırması, firma ve ürünlerinizin potansiyel alıcılara tanıtımı, kullanıcı kısıtlı tam sürüm yazılım kullanma hakkı standart hizmetlerdir. Opsiyonel hizmetler ise, ikili görüşmelerde refakat, seyahat rehberliği, operasyonel süreç yönetimi olarak ayrıca ücretlendirilir.

TİP-3 HİZMETLER: Ürün gruplarınıza yönelik özel pazar araştırması, firma ve ürünlerinizin potansiyel alıcılara tanıtımı, operasyonel süreç yönetimi, ikili görüşmelerde refakat, seyahat rehberliği olmak üzere tüm hizmetler standarttır ve ayrıca bir ücretlendirme yapılmaz.

Ücretlendirmeler 6 aylık ve bir yıllık sözleşme periyodlarına göre karşılıklı görüşülerek belirlenir. Sabit bir fiyat listesi yoktur. Bunun nedeni, işletmelerin ön tespiti yapılan ihtiyaçlarına göre değerlendirilmesi ve buna göre ücretin belirlenmesidir.

İletişimde kalın